przejdź do treści

Konkurs 48 Hour Film Project


15 października kończą się regularne zgłoszenia do konkursu 48HFP. Na późną rejestrację uczestnicy mają czas tylko do 22 października.

Na potrzeby konkursu uczestnicy dobierają się w grupy lub zgłaszają się indywidualnie. Drużyny mają 48 godzin na napisanie scenariusza, wybranie lokacji, zorganizowanie sprzętu, podzielenie ról, nakręcenie filmu i jego zmontowanie. Organizatorzy czekają na gotowe filmy wraz z kompletem dokumentów produkcyjnych do wyznaczonej godziny dwie doby później. 48HFP jest konkursem międzynarodowym - zwycięska ekipa polskiej edycji rusza w świat na Festiwal Filmapalooza, a potem może nawet powalczyć o pokaz na prestiżowym Short Corner w Cannes.

Wydarzenie rozpoczyna się tzw. kickoff’em, na którym losuje się gatunek filmowy i bierze udział w prezentacji elementów, których wykorzystanie w filmie jest obowiązkowe. Należą do nich: rekwizyt, imię i nazwisko bohatera i jego zawód oraz fragment dialogu. W każdym filmie musi się również zostać pokazana Warszawa, w której odbywa się polska edycja 48HFP. Może to być panorama, charakterystyczny kadr lub, jeśli ekipa jest spoza stolicy, obraz, fotografia albo ciekawy plakat. Po zakończeniu spotkania czas rusza i drużyny mają 48 godzin na przygotowanie gotowego filmu.

W jury oceniającym potem efekty ich pracy zasiadają największe osobistości kina i teatru. Wśród nich znaleźli się już Piotr Woźniak-Starak, Sonia Bohosiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Radzimir Dębski, Anna Mucha, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Xawery Żuławski, Tomasz Raczek, Bodo Kox i wielu innych. Jurorzy przyznają nagrody aż w 14 kategoriach. Wyróżnieniom tym towarzyszą nagrody rzeczowe.

Udział w 48 Hour Film Project jest często pierwszym poważnym krokiem w kierunku kariery w branży filmowej. Uczestnicy podkreślają, jak wielką satysfakcję daje zobaczenie stworzonego przez siebie obrazu na wielkim kinowym ekranie. To także doskonała okazja, żeby w praktyce sprawdzić zgranie zespołu, nawiązać nowe kontakty i zawrzeć znajomości z ludźmi kina. W filmach stworzonych w ramach konkurs wystąpili już m.in.: Agata Buzek, Bartosz Bielenia, Ewa Kasprzyk, Michał Wiśniewski i Przemysław Saleta.

Aby udział w 48HFP był jeszcze ciekawszy, przed rozpoczęciem konkursu organizowane są warsztaty, cotygodniowe spotkania z zainteresowanymi i szkolenia. Można na nich poznać tajniki poszczególnych etapów tworzenia filmu: od momentu pisania scenariusza po montaż. Prowadzone są też wykłady z reżyserami i aktorami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W tym roku 48 Hour Film Project w Warszawie odbędzie się już po raz dziesiąty, w dniach 22-24 października.

Regularna rejestracja na 48HFP trwa do 15 października. Po tym terminie, chętni będą mieli ostatnią szansę na zgłoszenie się w ramach później rejestracji, tylko do 22 października do godziny 12:00. Wszystkie szczegóły na stronie 48 Hour Film Project: www.48hfppoland.pl
partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej